کدخبر: 7321

بنزین | افزایش قیمت بنزین | بنزین لیتری چند؟

سهمیه بنزین تغییر کرد | خانه ملت تصمیم جدید گرفت | کارت بنزین کی شارژ می شود؟

ماجرا از آن جا شروع شد که معاونت اقتصادی دولت سیزدهم در نامه‌ای دستور به باز توزیع سهمیه‌های بنزین داد.

دو هفته از انتشار نامه محرمانه معاونت اقتصادی دولت و دستور به باز توزیع بنزین سهمیه‌ای می‌گذرد و مجلس هم با این طرح مخالفت کرده است. حالا ابراهیم رییسی امروز به مجلس می‌رود و قرار است بررسی بودجه ۱۴۰۱ آغاز شود. اما سهمیه جدید بنزین از کی واریز می‌شود؟

 قرار بود توزیع سهمیه بنزین در جزیره کیش تغییر کند و پس از آن به فاصله دو تا سه هفته این روند در قشم هم اجرا شود. اما هنوز سرنوشت طرح دولت مشخص نیست.

ماجرا از آن جا شروع شد که معاونت اقتصادی دولت سیزدهم در نامه‌ای دستور به باز توزیع سهمیه‌های بنزین داد. طبق این نامه، بنزین به‌جای خودرو به افراد اختصاص می‌‌یابد.

حالا امروز  نمایندگان مجلس بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را  آغاز می‌کنند و رییس جمهور هم قرار است به مجلس برود. لایحه ۱۴۰۱، تا این لحظه حاشیه‌های زیادی داشت. حدف ارز ۴۲۰۰ یکی از بندهای بودجه ۱۴۰۱ بود.

به جز این فریدون عباسی دوانی، رییس کمیسون مجلس هم پیش از این گفته بود طرح جدید توزیع سهمیه بنزین احتمالا پس از بررسی بودجه یا در اثنای بررسی بودجه به صورت تبصره‌ها و بندهایی درباره حامل‌های انرژی نوشته شود.باید منتظر بررسی بودجه در مجلس ماند.

جواد اوجی، وزیر نفت هم روز سه‌شنبه هفته پیش به مجلس رفت تا توضیحات بیشتری درباره این طرح ارائه دهد. با توجه به نامه منتشر شده دولت، به نظر می‌رسید هیات دولت مصمم به باز توزیع سهمیه‌بندی بنزین است. با این حال، اعضای کمیسیون انرژی با توضیحات وزیر نفت قانع نشده بودند.

به عبارتی اعضای کمیسیون انرژی مجلس با تغییر شیوه سهمیه‌بندی بنزین مخالفت کردند.

نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی اصلی‌ترین دلیل مخالفت مجلس با طرح دولت را ایجاد تورم و بازار سیاه خوانده بود.

سهمیه بنزین جدید کی واریز می‌شود؟

بنزین

دولت هنوز اعلام نکرده تخصیص بنزین به افراد از چه زمانی از آغاز می‌شود. بنا بر پیگیری‌های تجارت‌نیوز از شرکت ملی توزیع و پخش فراورده‌های نفتی دولت هنوز ابلاغیه‌ و دستورالعمل شروع این طرح را به شرکت ملی توزیع و پخش فراورده‌های نفتی ارسال نکرده است.

سهمیه بنزین چند لیتر است؟

بنزین

اولین بار، سرپرست منطقه آزاد کیش گفته بود که قرار است به هر نفر ۲۰ لیتر یارانه بنزین داده شود. پس از آن وزیر نفت اعلام کرد این سهمیه ۱۵ لیتر است و در نهایت، مدیرکل شرکت ملی فرآورده‌های نفتی در گفتگوی زنده با صداوسیما مدعی شد که خانواده‌ها با تعداد کم هم کمتر از ۶۰ لیتر بنزین دریافت نمی‌کنند.

این یعنی به گفته مسئولان اجرایی این طرح، با سه عدد مواجهیم. ۱۵، ۲۰ و ۶۰.

سهمیه بنزین به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بنزین

آن طور که وزیر در مجلس توضیح داده بود، بنزین ۱۵۰۰ تومانی به هر کد ملی که بیش از یک‌سال در محل اجرای طرح ساکن بوده واریز می‌شود.

با توزیع یارانه بنزین به افراد سهمیه قبلی از بین می‌رود؟

سرپرست منطقه آزاد قشم توضیح داده که با اجرای طرح جدید، سهمیه خودرو فعلا از بین نمی‌رود. پس از آن هم افرادی که احتیاجی به بنزین ندارند، می‌توانند آن را با قیمت آزاد بفروشند.

البته هنوز ذکر نشده دولت خریدار سهمیه بنزین مازاد مردم است یا اشخاص حقیقی. احتمالا یکی از دلایل نگرانی کارشناسان از به وجود آمدن بازار سیاه و قاچاق بنزین هم همین است.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها