کدخبر: 9065

مذاکرات | مذاکرات وین| مذاکرات 1+5

مذاکرات تحریم ها را لغو می کند| ایران از مذاکرات چه می خواهد؟

پیش از این نشست هم دیدار دوجانبه‌ای میان علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا برگزار شد.هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و چین نیز روز شنبه جداگانه با یکدیگر دیدار کردند.

مذاکرات وین با همراهی هیات‌های کارشناسی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در وین ادامه دارد. با توجه به برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، مذاکره کنندگان ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان برای همراهی با هیات‌های خود در این کنفرانس وین را ترک کردند اما هیات‌های کارشناسی این سه کشور در وین حضور دارند.شایان ذکر است هیات‌های مذاکره‌کننده ایران، روسیه و چین و اتحادیه اروپا به مذاکرات در سطوح مختلف دوجانبه و چندجانبه ادامه می‌دهند.در همین چارچوب جلسه دوجانبه هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و روسیه در وین روز شنبه برگزار شد.

پیش از این نشست هم دیدار دوجانبه‌ای میان علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا برگزار شد.هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و چین نیز روز شنبه جداگانه با یکدیگر دیدار کردند.میخاییل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه شنبه شب در توییتی از دیدار جداگانه‌اش با رییس هیات مذاکره‌کننده ایران و انریکه مورا معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین خبر داد.

اولیانوف تاکید  کرد: در این دیدارها بر روی مسایل مهم باقی مانده که باید قبل از دستیابی به توافق برای احیای برجام حل و فصل شوند، گفتگو انجام شد.

گفتگویی تلفنی رئیسی و مکرون درباره مذاکرات

مذاکرات

در همین حال روسای جمهور ایران و فرانسه نیز روز شنبه در گفتگویی تلفنی به بررسی آخرین تحولات در مذاکرات هسته‌ای و دیگر مسایل مورد علاقه پرداختند.

رئیس جمهور کشورمان در این تماس خطاب به همتای فرانسوی خود گفت: جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات پیشنهادهای سازنده‌ای ارائه کرده است و پیشنهادهای مطرح‌شده از سوی طرف‌های دیگر مذاکره را بر اساس میزان انطباق آنها با منافع ملت ایران، مورد بررسی است.

رئیسی افزود: فشارها یا ادعاهای سیاسی با هدف حفظ اهرم فشار بر ملت ایران مطرح شده‌اند و چشم‌انداز حصول توافق را تضعیف می‌کنند.هرگونه توافقی در وین باید شامل لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین معتبر و بسته شدن مسائل و ادعاهای سیاسی گردد.

بر اساس بیانیه الیزه، مکرون در این گفتگوی تلفنی گفت: «ایران باید از فرصت استفاده کند و تصمیمات سیاسی که حفظ توافق وین را ممکن می‌سازد، اتخاذ کند».(فارس)

آمریکا و غرب مسئول شکست احتمالی مذاکرات هستند

مذاکرات

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که در مونیخ به سر می‌برد، با اشاره به مذاکرات وین گفت: ایران در دور جدید مذاکرات، با جدیت، حسن نیت و با ارائه ابتکارات متعدد جهت حصول توافق خوب مشارکت کرده است.

وی افزود: آنچه ایران از نتیجه این مذاکرات در نظر دارد کاملا منطقی و عادلانه است: لغو همه تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و ارائه تضمین‌های ضروری در پایبندی به تعهدات.

وزیر امور خارجه نیز از بازی‌های دوگانه طرف غربی بر سر «متن» و «زمان» در وین انتقاد کرد و افزود : ایران آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارد به شرطی که طرف دیگر آماده اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا و غرب را مسئول هرگونه شکست احتمالی مذاکرات وین دانست و گفت: ما با خوش‌بینی و با جدیت برای رسیدن به توافق خوب در وین تلاش می‌کنیم.همچنین در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ، حسین امیر عبداللهیان و جوزپ بورل با یکدیگر دیدار و رایزنی کردند.

سعید خطیب‌زاده در صفحه توییتر خود نوشت: «وزیر امور خارجه در کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران متعهد به پایان‌ موفق گفت‌وگوهای وین است. ما همه تصمیماتی که باید می‌گرفتیم، اتخاذ کرده‌ایم و جدیت خودمان را به‌طور کامل نشان داده‌ایم. برای این‌که به توافق نهایی برسیم، اکنون بستگی کامل به سه کشور اروپایی و آمریکا دارد تا فورا همانند ما عمل کنند.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها