کدخبر: 13820

کرونا اوج گرفت| مراقب سلامتی خود باشین| آمار کرونا 13 تیر 1401

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، روز یکشنبه ۷۱۷ بیمار جدید کرونا شناسایی و ۱۰۴ نفر از آنها بستری شدند.

در روزهای اخیر بار شمار مبتلایان به کرونا و تعداد بستری‌ها افزایشی بود. رئیس مرکز تحقیقات ویروش‌شناسی می‌گوید: «احتمال دو رقمی شدن فوتی‌های کرونا وجود دارد. البته این بستگی دارد که ما چگونه عمل کنیم.»یک ماه از ثبت اولین روز بدون فوتی کرونا در ایران گذشت. کووید۱۹ در خرداد فروکش کرد. شمار فوتی و مبتلایان به کمترین تعداد رسید. اما حالا در اولین ماه تابستان شمار مبتلایان به این بیماری رو به افزایش رفت.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، روز یکشنبه ۷۱۷ بیمار جدید کرونا شناسایی و ۱۰۴ نفر از آنها بستری شدند. این در حالی است که روز شنبه ۲۵۱ بیمار جدید کرونایی شناسایی و ۶۵ نفر از آنها بستری شدند.ضمن اینکه در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه هیچ بیماری بر اثر کرونا جان خود را از دست نداد. اما روز گذشته فوتی‌های کرونا ۶ نفر اعلام شد. از سوی دیگر تعداد شهرهای زرد نیز در روزهای گذشته افزایشی بود. اما آیا با این روند، فوتی‌های دو رقمی برمی‌گردد؟

 

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروش‌شناسی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «به نظر می‌آید که از خرداد آرام عبور کردیم و خیز کوچکی در ابتلا به کرونا و بستری داریم.»

اما آیا فوتی‌های دورقمی کرونا برمی‌گردد؟ ناجی در این مورد می‌گوید: «احتمال دو رقمی شدن فوتی‌های کرونا وجود دارد. البته این بستگی دارد که ما چگونه عمل کنیم. همانطور که شاهد بودیم زیرشاخه‌های اومیکرون ممکن است شمار مبتلایان بالا رود اما لزوما به معنای بالا رفتن فوتی‌های این بیماری نیست. ضمن اینکه به نظرم خیز بزرگ مانند دلتا و… را نخواهیم داشت.»رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی می‌گوید: «از شش منطقه سازمان جهانی بهداشت، در چهار منطقه افزایش ابتلا به کووید۱۹ را مشاهده می‌کنیم. زیرشاخه‌های اومیکرون از BA1 تا BA5 است. در حال حاضر زیرشاخه‌های BA4 و BA5 در نقاط مختلف جغرافیایی باعث افزایش بیماران شدند. بر اساس پایش‌های ژنتیکی، ۵۵ درصد از موارد مبتلا به این بیماری در دنیا مربوط به همین زیرشاخه‌هاست.»

او ادامه می‌دهد: «خوشبختانه زیرشاخه‌های واریانت‌های اومیکرون بیماری شدیدی را ایجاد نمی‌کنند. اما افرادی که سن بالا یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند، یا از واکسن آنها مدت زیادی گذشته باشد، احتمال دارد که ابتلا به کرونا برای آنها اشکالاتی ایجاد کند.»

ناجی می‌گوید: «در حال حاضر نمی‌توان گفت که قرنطینه عمومی برگردد اما افزایش موارد ابتلا را خواهیم داشت. از آنجایی که زیرشاخه BA5 در ایران شناسایی شد، اگر مردم ماسک نزنند یا دز بوستر را دریافت نکنند، این ویروس می‌تواند در کشور چرخش داشته باشد.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها