کدخبر: 14765

یارانه معیشتی | یارانه | زمان واریز یارانه

یارانه نقدی حذف می شود | تصمیم جدید دولت برای یارانه

برخی از یارانه‌بگیران نیز از همان ابتدا مخالفت خود را با این طرح نشان دادند.

در ماه‌های اخیر بارها موضوع جایگزینی کالابرگ مطرح شده است اما هنوز زیرساخت‌های آن آماده نیست.یارانه نقدی نوعی از کمک مالی است که از طرف دولت به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می‌شود. یارانه نقدی به مردم داده می‌شود تا رفاه عمومی جامعه افزایش یابد. یارانه نقدی سود اقتصادی است که معمولاً دولت‌ها به تولیدکنندگان کالا برای تقویت بازار رقابتی کشور‌ها پرداخت می‌کنند و این یارانه‌ها ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم باشد. اخبار یارانه را با ما دنبال کنید.

برخی از یارانه‌بگیران نیز از همان ابتدا مخالفت خود را با این طرح نشان دادند. آنها می‌گویند یارانه نقدی را ترجیح می‌دهند.پیش‌ از این مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس در یک برنامه رادیویی گفت زیرساخت کالابرگ الکترونیکی تا شهریور ۱۴۰۱ آماده می‌شود. بر این اساس یک ماه دیگر تا ارائه کالاهای اساسی از طریق کالابرگ مانده است.

البته روز گذشته احسان ارکانی، نماینده مجلس گفت: «نتیجه آخرین صحبت‌های ما با دولت این بود که هنوز زیرساخت کالابرگ وجود ندارد و فعلا ناچاریم پرداخت یارانه را به صورت نقدی ادامه دهیم.»  این طرح قرار است در سه شهر گرمسار، آبیک و ابلام آزمایشی اجرا شود. آنطور که کریم حسینی، نماینده اهواز گفت، قرار است ۶ تا هشت قلم کالا از طریق کالابرگ ارائه شود.

۷۷ میلیون نفر در ایران یارانه‌بگیر هستند

یارانه

بر اساس آنچه تاکنون مقامات مرتبط گفته‌اند، نیاز به کارت جدید برای کالابرگ نیست. یارانه به حساب خانوارها واریز می‌شود، از سوی دیگر دستگاه‌های مخصوص نیز در فروشگاه‌ها نصب می‌شود. افراد بعد از خرید کالای مورد نظر خود آن را از حساب یارانه‌ای خود کم کنند.

پیش‌تر احسان خاندوزی گفت، ۷۷ میلیون نفر در ایران یارانه‌‌بگیر هستند. ۳۰ درصد این جمعیت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد دیگر یارانه ۳۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند. البته این آمار بعدا حاشیه‌ساز شد.

نماینده مجلس: «کالابرگ بهتر است»

روز گذشته احسان ارکانی گفت: «از نظر من اگر یارانه به صورت کالایی توزیع شود، بهتر است؛ چراکه کالابرگ به نفع مردم خواهد بود؛ برای مثال ارزش یارانه نقدی ۴۵هزار تومانی از ۱۰سال پیش تاکنون تغییر مشهودی داشته است؛ یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی هم قطعا به سرنوشت یارانه ۴۵هزار تومانی دچار خواهند شد.»

اما برخی می‌گویند یارانه نقدی را به کالابرگ ترجیح می‌دهند. آنها به هزینه‌های جاری از جمله اجاره خانه، درمان و… اشاره می‌کنند. در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را نسبت به این موضوع می‌خوانید.

«خیلی از مردم ایران امیدشان به همین یارانه است. اجاره یا خرج تحصیل و…دیگر مشکلاتشان را با یارانه نقدی حل میکنند و به یک زخمی از زندگی میزنندو دلشان به این خوش است. شاید کسی مجبور است غذا نخورد ولی اجاره و کرایه راه و تحصیل و پرداخت قبض و… بدهد.»

«مردم احتیاج به پول نقد دارند. با آن میتونن خرید روزمرہ خودشان رو کنند. مثلا کسی خواست بره میوه یا سبزی جات یا نان یا دارو یا لباس کفش و برای بچه ها دفتر قلم و خیلی مایحتاج روز را خرید کند.» «چرا یارانه نقدی حذف شود؟ ما با این یارانه مواد غذایی قسطی میخریم و هروقت یارانه رو دادن باهاش پرداخت میکنیم. حالا قطع بشه چیکارکنیم با این کوپن دو قلم وسایل مواد غذاییتون؟»

احسان ارکانی، نماینده مجلس: فعلا زیرساخت کالابرگ آماده نیست، پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد.

«یارانه نقدی نمی‌خواهیم»

در این میان برخی از یارانه‌بگیران می‌گویند کالابرگ بهتر است و جایگزین یارانه نقدی شود.«۶ ماه دیگه باید روغن ۴۰۰ تومنی رو ۸۰۰ بخرید. اون وقت کل یارانه میره برای روغن. حالا هی بگید نقدی بهتره.» «کالابرگ بدید بهتره. این پول ۳۰۰، ۴۰۰ چه دردی از ما درمون می کند؟ باز کلابرگ بهتره.»«بعد از چند سال متوجه میشین کالابرگ بهتر از نقدیه. حالا هی بگین نقدی نقدی.»

«قیمت‌ها ثابت بماند، یارانه نمی‌خواهیم»

برخی هم می‌گویند ثبات قیمت‌ها را ترجیح می‌دهند تا یارانه. مرکز آمار ایران در گزارشی شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تیر ماه ۱۴۰۱ را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در ۱۰ استان به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. «اصلا‌ هیچی ‌ندین. ‌من‌ حاضرم ‌ماهی ‌یک‌ میلیون ‌دولت‌ خودش‌ از حسابم ‌برداشت‌ کنه ‌شما ‌که ‌۳۰۰ هزار میدین ‌ولی ‌خواهشا‌ دست ‌به ‌قیمتها ‌نزنید‌.»«کلا و رسما دارین ‌برمیگردین ‌به ‌عقب‌ به ‌چند دهه ‌پیش‌ کوپنی‌ بود! اصلاً کل ‌دنیا داره ‌پیشرفت‌میکنه ‌ما پس‌رفت.»

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها