کدخبر: 4861

قیمت دلار |نرخ دلار|قیمت یورو

قیمت دلار امروز 18 آبان مشخص شد | قیمت دلار در صرافی آزاد با دولتی چقدر تفاوت دارد؟

هرچند قرار است دور جدید مذاکرات ایران از آذر ماه آغاز شود اما اظهارات چند روز اخیر درباره مذاکرات به نظر می‌رسد سیگنال‌های نااطمینانی برای بازارها داشته است.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند صعودی چند روز گذشته خود را ادامه نداد اما با ثبات قیمت دلار در کانال ۲۸ هزار تومان باقی ماند. قیمت دلار صرافی ملی امروز ۲۷۵۷۹ تومان اعلام شد.

در بازار آزاد امروز قیمت دلار با ثبات همراه بود و در کانال ۲۸ هزار تومان باقی ماند. قیمت دلار آزاد امروز ۲۸ هزار و ۸۰ تومان اعلام شد.

نرخ ارز در صرافی ملی امروز ۲۷ هزار و ۵۷۹ تومان و قیمت دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار و ۳۵۷ تومان ثبت شد.

هرچند قرار است دور جدید مذاکرات ایران از آذر ماه آغاز شود اما اظهارات چند روز اخیر درباره مذاکرات به نظر می‌رسد سیگنال‌های نااطمینانی برای بازارها داشته است.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه گفت:‌ مسیر آمریکا برای بازگشت به برجام روشن است. باید بپذیرد به‌عنوان مقصر وضعیت فعلی از مسیری که رفته برمی‌گردند، تحریم‌هایی که اضافه کرد همه را یکجا و به صورت موثر بردارند و تضمین دهند هیچ دولتی در آمریکا مجددا جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

این درحالیست که قرار است آذر ماه مذاکرات جدید آغاز شود. در همین شرایط روند قیمت‌ها در بازارها هم قابل توجه است.

قیمت دلار وارد کانال ۲۸ هزار تومان و قیمت طلا وارد کانال ۱٫۲ میلیون تومانی شد. قیمت پراید هم از ۱۷۰ میلیون تومان عبور کرد. همزمان با این اتفاقات وزیر اقتصاد به مجلس می‌رود تا درباره اوضاع اقتصادی کشور توضیحاتی را بیان کند.

نوسان جدید قیمت دلار

قیمت دلار

 روز دوشنبه، اسکناس آمریکایی وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شد. دلار آخرین بار در ۱۲ مهرماه در کانال ۲۸ هزار تومانی نوسان کرده بود. به باور شماری از فعالان، اظهارات جدید برخی مقامات ایرانی و آمریکایی زمینه‌ساز افزایش خریدها در بازار ارز شد. نتیجه بالا رفتن تقاضا در بازار رشد ۲۲۰ تومانی دلار و رسیدن به قیمت ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. سکه امامی نیز در واکنش به افزایش قیمت دلار، توانست به بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نفوذ کند.

ساعت ۳ بعدازظهر دیروز، فلز گران‌بهای داخلی ۱۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان قیمت خورد که ۶۰ هزار تومان بیشتر از روز یکشنبه بود. افزایش قیمت سکه در شرایطی رقم خورد که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر، افزایش خاصی را به ثبت نرسانده بود و پشت خط هزار و ۸۲۰ دلار نوسان می‌کرد. با توجه به ثبات نسبی اونس طلا می‌توان گفت که محرک اصلی سکه‌بازان در روز دوشنبه، رشد قیمت دلار بوده است. هر اونس طلای جهانی تا ساعت ۲۰ دیروز به‌وقت تهران به ۱۸۲۳دلار رسید.

 مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شده است، آمریکا بر ‌خلاف ایران آماده مذاکره درباره توافق هسته‌ای است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان مدعی شد: آمریکا آماده بازگشت به مذاکرات درباره برجام است، اما تهران هنوز اراده‌ای برای انجام این کار از خود نشان نداده است. وی گفت: اعلام کرده‌ایم که اگر ایران آماده بازگشت به اجرای توافق باشد، به توافق برمی‌گردیم.

این اظهارات مشاور امنیت کاخ سفید موجب شد انتظار معامله‌گران ارزی نسبت به آینده مذاکرات تحت تاثیر قرار بگیرد. از نگاه آنها، صحبت آمریکایی‌ها ممکن است به این معنا باشد که قصد ایران برای مذاکرات را جدی نگرفته‌اند و منتظر سیگنال آشکارتری هستند. عده‌ای نیز عنوان می‌کردند چنین اظهاراتی می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که آمریکا به دنبال مذاکره نیست، ولی تمایل دارد که مسوولیت این موضوع را نیز نپذیرد.

در کنار این، روز دوشنبه اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در بازار جدی گرفته شد. سعید خطیب‌زاده از آمریکا خواست «تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات‌متحده مجددا جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد». گفته می‌شود که در دور قبلی مذاکرات، ‌آمریکا این درخواست را نپذیرفته بود. به‌طور کلی اظهارنظرهای روزهای اخیر شرایط مذاکرات و احتمال به سرانجام رسیدن آن و لغو تحریم‌ها را در ذهن برخی معامله‌گران غیرقابل تصور کرده است. با این حال، به‌طور طبیعی قبل از شروع هر مذاکراتی، دو طرف به فکر گرفتن بیشترین امتیاز هستند. همین موضوع موجب شده است که برخی از معامله‌گران همچنان تمایل زیادی برای حضور در بازار نداشته باشند. آنها تماشاچی وقایع معاملاتی هستند و تصمیم قطعی برای خرید یا فروش ارز ندارند. عده‌ای از معامله‌گران نیز سعی می‌کنند بر اساس جوسازی پیرامون اخبار نوسان‌گیری کنند. به عنوان مثال، آنها در روزهای گذشته پیرامون نامه ۱۷ نماینده جمهوری‌خواه فضای هیجانی ایجاد کردند. گفته می‌شود که ۱۷ نماینده جمهوری‌خواه خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران شده بودند. با این حال، در بازار ارز به گونه‌ای خبر را منتشر کردند که گویا جمهوری‌خواهان به‌طور کلی خواستار این اقدام شده‌اند.

در این میان، روند افزایشی روزهای اخیر نیز موجب شده است که معامله‌گران جدیدی از هراس افزایش بیشتر قیمت‌ها وارد بازار شوند. تحلیل‌گران فنی باور دارند در صورتی که اسکناس آمریکایی از محدوده ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان عبور کند، حتی تقاضای بیشتری نیز وارد بازار ارز خواهد شد. در مورد بازار سکه گفته می‌شود که تثبیت بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، جسارت معامله‌گران برای قرار گرفتن در موقعیت خرید را بالا می‌برد.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها