کدخبر: 9520

مذاکرات وین بهم خورده؟

با این حال گزارش‌ها از نقش منفی فرانسه در پرونده ادعایی آژانس علیه ایران حکایت دارد.

مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها به مراحل حساس و سرنوشت‌ساز رسید، این در حالیست که برخی کشورهای اروپایی همچنان بر مواضع غیرسازنده خود اصرار دارند.گویا اخبار نگران کننده‌ای از مذاکرات وین به گوش می‌رسد، این اخبار چیست؟به نقل از ایرنا، تیم مذاکره کننده ایران در وین تاکید دارد که بسته شدن پرونده ادعاهای سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران لازمه تحقق توافق نهایی است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در این باره گفته است: در بازگشت همه طرف‌ها به برجام، این امر پذیرفته نیست که ما هم نظام سخت راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیریم و از دیگر سو بطور همزمان برخی از موضوعات ما در دستور کار شورای حکام آژانس قرار داشته باشد.

تمام تلاش باقیمانده در وین هم ناظر بر این است که طرف غربی برخی موارد را استخوان در گلوی نگه نداشته و دوباره آن را در آینده خفه نکند. تاکید طرف ایرانی برای بستن پرونده ادعاها در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ناظر بر این است که طرف غربی اجرای توافق احتمالی را دوباره به گروگان نگیرد.

با این حال گزارش‌ها از نقش منفی فرانسه در پرونده ادعایی آژانس علیه ایران حکایت دارد. استفنی القاق مذاکره کننده ارشد انگلیس هم دقایقی پیش با انتشار پیامی در توئیتر تصریح کرد که تروئیکا در خصوص مسائل هسته‌ای مرتبط با ایران اشتراک نظر دارند.

وزیر امور خارجه ایران اخیرا در گفتگویی تصریح کرد: اگر در این شرایط حساس مذاکرات وین طرف‌های غربی، واقع بینانه عمل نکنند به طور قطع مسئول شکست احتمالی مذاکرات خواهند بود.

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در وین در توییتر نوشت: نمایندگان کشورهای عضو برجام عصر دوشنبه در کاخ کوبورگ وین دیدار کردند. از آوریل ۲۰۲۱ که مذاکرات آغاز شد، پیشرفت فوق العاده‌ای حاصل شده است. اما یک قانون وجود دارد: روی هیچ چیز توافق نمی‌شود تا زمانی که روی همه چیز توافق شود.

مذاکره کننده ارشد چین نیز پس از پایان نشست غیر رسمی اعضای برجام در وین گفت: مذاکرات به مرحله آخر رسیده و مشارکت کنندگان در گفتگوها، روشنایی پایان تونل را می‌بینند. پاسخ سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به همتای آمریکایی این است که ایران تا ابد منتظر نمی‌ماند.

ارسال نظر:

پربازدیدترین ها